Вие от “племето” на Тодор Живков ли сте?

Image_743701_411“Когато президентът на Уганда Йовери Мусевини приемаше с тържествен ритуал авиационна техника, закупена от България, той се приближил до един от нашите инженери и го попитал: “Извинете, вие от племето на Тодор Живков ли сте?” Той се обърка, чудеше се какво да отговори. Прошепнах му: Кажи “Да”. Всички ние сме от племето на Тодор Живков!” Тази случка сподели почетният консул на Уганда у нас, бизнесменът Ивайло Йотов. Той представлява африканската държава в цяла Югоизточна Европа.

“Това е една от най-привлекателните, безопасни и приятелски страни. Ненапразно я наричат “Перлата на Африка”. А и базата на ООН за всички страни на Черния континент е разположена там”, разказва възторжено Йотов.

Макар Кения и Танзания да са по-известни с резерватите и националните паркове, Уганда не отстъпва по нищо на тяхното разнообразие от диви животни. А изключително редките сребърни горили се срещат единствено в резервата “Бвинди”.

На ти с… консула на Уганда Ивайло Йотов разговаря Магдалена Гигова

- Как стигнахте до Уганда?

- През Либия. Там се запознах с посланика на Уганда, той дойде на посещение в София. Водихме го в Министерския съвет, в министерствата на икономиката и външните работи, в парламента, срещнахме го с много политически фигури. Предполагам, че докладът му е бил положителен.

Преди около 3 г. ходих и аз, запознах се с външния им министър. Попитаха ме имам ли желание да стана почетен консул. Защото те нямат посолство никъде наоколо – чак в Берлин и Москва. Аз се съгласих, защото Уганда е много богата на ресурси страна, която за жалост е встрани от дипломатическите интереси на България. А голяма икономическа сила като Китай се е насочила натам и като дарение (!) е построила редица държавни сгради, включително и угандийското министерство на външните работи.

- Българите си представят Уганда като страховито място. Как ще ги убедите да отидат там?

- С наше съдействие един български алпинист получи виза и изкачва планината Рувензори. Най-високият й връх Маргарет е 5109 м, трети по големина в Африка след Уруху в Килиманджаро и връх Кения. Тя е атрактивна, защото има ледници и от тях бутилират вода. Планината не е комерсиализирана, а има десет върха над 4500 м.

Уганда те завладява със своя колорит, природа и мистика. Наистина тя не е сред популярните дестинации за българските туристи. Уганда е перлата на Африка, страна с невероятна природа и богата палитра от племена и култури.

- Знам, че е на пето място в света по производство на кафе. Какво е характерно за вкуса и аромата му?

- Уганда е и вторият износител на кафе в Африка след Етиопия. Отглеждането на робуста осигурява прехраната на голяма част от населението. Робуста в превод от испански означава “силна”. Тя придава плътност на напитката. Гъстият каймак в еспресото се дължи на нея.

Никой не знае, че всичкият чай “Липтън” е угандийски!

- Разкажете за природните красоти.

- Страната се посещава предимно от туристи от Великобритания и САЩ. По-голямата част пристигат през Кения. Интересни приключения са сафари сред диви животни, наблюдение на горили и птици, трекинг, рафтинг, риболов…

- Опасно ли е?

- Президентът Йовери Мусевини управлява страната повече от 20 г., има много полиция. Е, може да ти пребъркат джоба, но ако си на пл. “Света Неделя” в София, може да ти се случи същото. В столицата Кампала вече има доста прилични частни хотели покрай онези, които са част от световна верига. Пълно е с ресторанти. Цените са доста ниски. Екзотично е, но с уговорката, че това е Африка. Придвижването към резерватите става или с джипове, или със самолети.

Природата е страхотна. Много ярки са цветовете там. Почвата е яркочервена, а като знаете, че климатът е тропически, може да си представите какви наситенозелени растения има.

Сребристи горили живеят само в Уганда, Руанда и Конго. И като има размирици в Конго или Руанда, се местят по планинските масиви към Уганда. Там ги пазят много, смятат ги за свещени. Иначе всички животни, които ги има в Африка, се срещат и в Уганда. От Танзания на запад и обратно има страхотно голяма миграция на антилопи – над 2,5 млн. животни годишно.

Много интересни пазари имат за хранителни продукти. Плодове, зеленчуци, риба, месо се търгуват с атрактивен пазарлък.

- Малцина знаят, че Нил извира в Уганда?

- Изворите на Нил, най-дългата река в света (6650 км), тръгват от езерата Виктория в Уганда – Бели Нил, и Тана в Етиопия – Сини Нил. В Националния парк “Мърчисън Фолс” пък се намира величественият водопад Мърчисън. Той е широк 6 м и висок 120 м, като водата се удря в три по-малки водопада, преди да стигне дъното. Ърнест Хемингуей разбива самолета си във водопада през 1954 г. Интересен факт е, че река Нил се промушва през широк 6 м процеп в основата на водопада, създавайки по този начин най-мощното в света изригване на вода за водопад.

Националният парк “Кралица Елизабет” е домът на слонове, хипопотами, екзотични птици, розови фламинго. Няма огради. Животните – от угандийска антилопа коб през лъвове до слонове, се придвижват свободно. В парка “Бвинди” се срещат изключително редките сребърни горили.

- Може ли човек да се доближава и да снима?

- В “Кралица Елизабет” има задължителен съпровод от служители на резервата. Показват местата, където е най-вероятно местонахождението на диви животни. Може да се поръча специален автомобил, с което се намалява рискът при среща с животните.

В резерватите може да срещнете хиени, леопарди, чакали, диви кучета, лъвове, биволи, слонове, африкански глиган, както и много други големи и малки бозайници и редки птици.

Уганда е населена с над 1000 вида пернати, някои от които са ендемични за страната, най-вече в района на ез. Алберт. И това я прави изключително привлекателна за любителите на птици. Някои от тях са коронованият жерав, китоглавата чапла, африканският орел-рибар…

Освен с паркове Уганда е богата и на исторически паметници, но те не са така широко известни, защото са труднодостъпни. По-големите градове също са интересна туристическа дестинация. Столицата Кампала е съвременен и шумен град. Има казина, нощни клубове и ресторанти. Джинджа е център на индуизма в Африка. Колкото и да е странно, в Уганда има много индийци и някои от тях са сред най-богатите хора. Те са дошли с английските колонизатори като по-висококвалифицирана прислуга или счетоводители, инженери.

- Кога е най-доброто време за посещение?

- От декември до март и от юни до септември. Понякога може да е дъждовно, но не както през дъждовния сезон от март до юни. Климатът варира в зависимост от надморската височина. Най-горещите месеци са от декември до февруари, когато температурата достига 29 градуса.

- Какво се яде там?

- Ястията им са на базата на бананите, както ние използваме пшеницата. Освен това риба, месо в зависимост от религията, цитрусови плодове и зеленчуци, подобни на нашите. Най-популярната гозба е матоке – пюре от варени банани, подобно е на картофеното.

- А самите угандийци какви са по характер?

- Хората са изключително дружелюбни към чужденците. Не са склонни към скандали и препирни. Стават неспокойни, когато стане въпрос за политика. През февруари 2011 г. ще има избори.

- Защо Уганда не е толкова популярна, колкото са Кения и Танзания?

- Най-вероятната причина е недостатъчната реклама и неразвит туристически бизнес. А наистина има какво да се види.

Comments are closed.